Light Duty Underground Box With Plastic Cap, 25-1/8 in L x 12 in, D, Reinforced Concrete
PartCHCN16BOX
MFG1000090
Description
Christy® Underground Box, Light Duty, 25-1/8 in Length, 15-5/8 in Width, 12 in Depth, Flush Cover, 300 lb/sq-ft, Reinforced Concrete, Gray
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Straight Type wall
| Series | N16 |
| Length | 25-1/8 in |
| Width | 15-5/8 in |
| Height | 12 in |
| Material | Concrete |
| Capacity | 300 lb/sq-ft |
| Color | Gray |
| Cover Type | Flush |
| Depth | 12 in |
| Type | Light Duty |
| Brand | Christy® |
| UNSPSC | 39121336 |
| Manufacturer | Oldcastle |
| UPC | 674812380201 |
| Manufacturer Part Number | 1000090 |
ASTM C857|WUC 3.6
For pedestrian
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Christy®Light Duty Underground Box With Plastic Cap, 25-1/8 in L x 12 in, D, Reinforced Concrete

