Metering Lavatory Faucet, ADA, 1 Push Handle, 2-Hole, 0.5 gpm, Polished Chrome
PartCHF857E2805765PSHAB
MFG857-E2805-765PSHAB
Description
Chicago FaucetĀ® 857-E2805-765PSHAB Metering Lavatory Faucet, ADA, 1 Push Handle, 2-Hole, 0.5 gpm, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- MVP Metering Adjustable Cycle Time Closure Cartridge
- ECAST design provides durable brass construction with total lead content equal to or less than 0.25% by weighted average
| Type | Metering |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Push |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 0.5 gpm |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | NPSM |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/8 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-1/2 in |
| Spout Reach | 6-5/8 in |
| Spray Pattern | Non-Aerating |
| Brand | Chicago FaucetĀ® |
| Manufacturer | Chicago Faucet |
| UPC | 611943189273 |
| Manufacturer Part Number | 857-E2805-765PSHAB |
Lifetime Limited Faucet Warranty, 5-Year Limited Cartridge Warranty, 1-Year Limited Finish Warranty
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ADA ANSI/ICC A117.1
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Chicago Faucet®Metering Lavatory Faucet, ADA, 1 Push Handle, 2-Hole, 0.5 gpm, Polished Chrome

