Econ-O-Grip® Mechanical Pipe Plug, 5 in Pipe, 3.55 in L
PartCHR271551
MFG271551
Description
Cherne® Econ-O-Grip® Pipe Plug, Mechanical, 5 in Pipe, 3.55 in Length, 1 psi Back Working, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Natural rubber O-ring
- Effective pipe dust cover
- Not recommended for pressure tests
- Equipped with galvanized metal plates and bolts
- 2 ft head
- 4.62 to 5.3 in range of use
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Test Plug |
| Nominal Size | 5 in |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 3.55 in |
| Pipe Size | 5 in |
| Working Pressure | 1 psi Back |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 5 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Package Length | 5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115271555 |
| Manufacturer Part Number | 271551 |
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Cherne® Econ-O-Grip® Plugs are a cost-effective solution for low-pressure blocking applications or for plugging open-ended pipe.
Price/Availability Accessible On Login

Cherne®Econ-O-Grip® Mechanical Pipe Plug, 5 in Pipe, 3.55 in L

