KWik 'N Sure® Mechanical Pipe Plug, 2-1/2 in
PartCHRKWIKNSUREPLUG212
MFG269913
Description
Cherne® Kwik 'N Sure® Mechanical Pipe Plug, 2-1/2 in Nominal, 2-3/4 in L
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Wing nut on 0.39 to 1-1/4 in sizes
- 1.5 to 5 in hex nut
- Natural rubber O-ring for excellent expansion and memory
- Works well for plugging water line stub-outs
- Works in all types of pipe
- Designed for high pressure applications
- Ideal for plugging water line stub-outs
- 166 ft head
- 72 psi maximum back pressure
- 2.3 to 2.78 in usage range
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Test Plug |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| Dimensions | 2-3/4 in L |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 2.5 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 40173500 |
| Package Length | 2.5 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115269910 |
| Manufacturer Part Number | 269913 |
Natural Rubber O-Ring, Wing Nut and Hex Nut
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Cherne® Kwik ‘N Sure® plugs are designed for high-pressure applications and work in all types of pipe, and ideal for plugging water line stub-outs.
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Cherne®KWik 'N Sure® Mechanical Pipe Plug, 2-1/2 in

