Test-Ball® I-Series® Pneumatic Plug, 6 to 12 in Pipe, 25 in L, 15 psi Working, Natural Rubber, Black
PartCHRTBP612
MFG310128
Description
Cherne® Test-Ball® Plug, Pneumatic, Series: I-Series®, 6 to 12 in Pipe, 25 in Length, 15 psi Working, Natural Rubber, Black, 5.41 in Dia Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- I-Series® Test-Ball® Plugs are industry leading quality, consistency and durability
- Mechanical bonding of premium natural rubber and end plates eliminates failures from chemical bonding
- Improved performance and safety through optimized design
- Premium performance and aesthetics
- Superior back pressure
- Lightweight, short and flexible
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Test Ball |
| Nominal Size | 6 to 12 in |
| Color | Black |
| Dimensions | 5.41 in Dia |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 25 in |
| Material | Natural Rubber |
| Pipe Size | 6 to 12 in |
| Series | I-Series® |
| Working Pressure | 15 psi |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 6.7 in |
| Package Height | 6.7 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Package Length | 27.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115310124 |
| Manufacturer Part Number | 310128 |
1 Year Limited
PROP65: This product contains Lead known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm-www.p65warnings.ca.gov
Cherne® I-Series Test Ball Plugs are designed with the size and expansion range meet the needs of U.S. and international markets. Plugs have full body cording for added durability. Cherne Industries is a global leader in pipe plug, blocking and testing.
Price/Availability Accessible On Login

Cherne®Test-Ball® I-Series® Pneumatic Plug, 6 to 12 in Pipe, 25 in L, 15 psi Working, Natural Rubber, Black

