Retention Tank, 120 gal, 24 x 80 in, Gray
PartCLKRT120
MFGC2252
Description
Clack® C2252 Retention Tank, 120 gal, 24 x 80 in, Gray
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Convenient Inlet/Outlet piping connection at the top of the tank
- Inlet/Outlet Adapter easily accommodates the use of a vacuum breaker
- Inlet/Outlet Buttress thread for strength
- Bypass valve option available
- Full 3⁄4” blow down drain at lowest point of tank
- 360° degree drain orientation
- Black one piece polyethylene liner for impact and corrosion resistance
Clack's retention tanks are convenient Inlet/Outlet piping connection at the top of the tank managing 360° degree drain orientation.
| Type | Retention |
| Capacity | 120 gal |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 80 in |
| Color | Gray |
| Dimensions | 24 x 80 in |
| Brand | Clack® |
| Manufacturer | Clack |
| Manufacturer Part Number | C2252 |
5 year limited warranty
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Clack®Retention Tank, 120 gal, 24 x 80 in, Gray

