Type K Soft Copper Tubing, 1 in (1-1/8 in OD), 60 ft L, Coil, Blue Plastic Coated
PartCOPKSOFTPOLBL160
MFGCOPKSOFTPOLBL160
Description
Type K Soft Copper Tubing, 1 in (1-1/8 in OD), 60 ft L, Coil, Blue Plastic Coated
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Type K |
| Nominal Size | 1 in |
| Hardness | Soft |
| Form | Coil |
| Length | 60 ft |
| Coating | Blue |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Copper |
| Outside Diameter | 1-1/8 in |
| Wall Thickness | 0.065 in |
| Working Pressure | 4800/9000 psi |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | COPKSOFTPOLBL160 |
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsType K Soft Copper Tubing, 1 in (1-1/8 in OD), 60 ft L, Coil, Blue Plastic Coated

