Type L Soft Copper Tubing, 1-1/2 in (1-5/8 in OD), 60 ft L, Coil
PartCOPLSOFT11260
MFGCOPLSOFT11260
Description
Type L Soft Copper Tubing, 1-1/2 in (1-5/8 in OD), 60 ft L, Coil
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Type L |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Hardness | Soft |
| Form | Coil |
| Length | 60 ft |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Copper |
| Outside Diameter | 1-5/8 in |
| Working Pressure | 4800/9000 psi |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | COPLSOFT11260 |
ASTM B-88 C12200, Federal WW-T-799, NMX-W018-SCFI, ASTM B-88
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsType L Soft Copper Tubing, 1-1/2 in (1-5/8 in OD), 60 ft L, Coil

