Female Adapter, 1/2 in, Socket x FNPT, SCH 80/XH, CPVC
PartCPEFA12
MFGCPEFA12
Description
Female Adapter, 1/2 in, Socket x FNPT, SCH 80/XH, CPVC
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Type | Female |
| Material | CPVC |
| End Style | Socket x FNPT |
| Schedule Rating | SCH 80/XH |
| Color | Gray |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 1-23/32 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | CPEFA12 |
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsFemale Adapter, 1/2 in, Socket x FNPT, SCH 80/XH, CPVC

