Adapter, 6 in, Mechanical Joint x Flange, Fusion Bond Epoxy Coated, Domestic
PartDCFDEADPTMJFLG6
MFGDCFDEADPTMJFLG6
Description
Adapter, 6 in, Mechanical Joint x Flange, Fusion Bond Epoxy Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Nominal Size | 6 in |
| End Style | Mechanical Joint x Flange |
| Finish | Fusion Bond Epoxy Coated |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Ductile Iron |
| Method of Manufacture | Cast |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Thickness | 0.37 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | DCFDEADPTMJFLG6 |
ANSI/AWWA C153/A21.53, ANSI/AWWA C111/A21.11, ANSI/AWWA C116, AWWA C600, AWWA C651, Annex G, FM Approved, NSF-61/372, UL Listed
Fire Main Equipment
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsAdapter, 6 in, Mechanical Joint x Flange, Fusion Bond Epoxy Coated, Domestic

