Tubular Tailpiece, 1-1/4 in, Tube x Thread, 8 in L, 17 ga, Polished Chrome
PartDEA8311
MFG831-1
Description
Dearborn® Trap Primer Tailpiece, 1-1/4 in Pipe, 17 ga Gauge, For Use With: Tubular Drain, Brass, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Brass slip nut
Founded in 1896, Dearborn® has emerged as a leading brand of brass and plastic tubular products. From its humble beginnings in Chicago, Dearborn now manufactures commercial tubular, bath waste and overflow, basket strainers and dozens of other plumbing specialty products used worldwide. Dearborn is famous for providing superior quality products designed with the plumber in mind at competitive prices, which makes their products preferred by plumbing professionals.
| Type | Tailpiece |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Connection Type | Tube x Thread |
| Length | 8 in |
| Gauge | 17 ga |
| Color Family | Chrome |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Brass |
| Pipe Size | 1-1/4 in |
| Suitable For Use With | Tubular Drain |
| Brand | Dearborn® |
| Package Width | 9.25 in |
| Package Height | 5.75 in |
| UNSPSC | 40142500 |
| Package Length | 14.5 in |
| Country of Origin | ID |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 041193000118 |
| Manufacturer Part Number | 831-1 |
Brass Slip Nut
UPC Listed|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Dearborn® 1-1/4” Brass Tubular Trap Primer Tailpiece provides a connection from tailpiece to supply route, allowing water to travel to the drain trap.
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Dearborn®Tubular Tailpiece, 1-1/4 in, Tube x Thread, 8 in L, 17 ga, Polished Chrome

