Classic Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Knob Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Chrome
PartDEL2302LF
MFG2302LF
Description
DELTAĀ® Centerset Lavatory Faucet, Classic, 1.5 gpm, Rigid Spout, 4 in Spout Reach, 1-1/2 in Spout Height, Knob, 1 Handles, 1 Faucet Holes, 1/2-14, NPSM, Function: Traditional, 1-1/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Washerless Stem Valve/Cartridge, 3-5/8 in H, Brass, Polished Chrome, Commercial
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII
- Fits single hole installations
- Simple design perfect for single-hole, utility sinks
- WaterSense labeled faucet uses at least 20% less water than the industry standard without compromising performance
You can install with confidence, knowing that Delta faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty. Delta WaterSense labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standardāsaving you money without compromising performance.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Knob |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Classic |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Finish/Color | Chrome |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 3-5/8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Polished Chrome |
| Function | Traditional |
| Handle Style | Knob |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/8 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 1-1/2 in |
| Spout Reach | 4 in |
| Spout Type | Rigid |
| Valve/Cartridge Type | Washerless Stem |
| Brand | DELTAĀ® |
| Package Width | 7.5 in |
| Package Height | 7 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 13 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449702911 |
| Manufacturer Part Number | 2302LF |
2 in Dia Escutcheon
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|ICC/ANSI A117.1|EPA Water SenseĀ® Certified
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII

DELTA®Classic Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Knob Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Chrome

