Kayra™ Centerset Lavatory Faucet, 2 Lever Handle, 2-Hole, 1.2 gpm, Metal/Plastic Drain, Stainless
PartDEL2533LFSSTP
MFG2533LF-SSTP
Description
DELTA® Centerset Bathroom Faucet, Lead Free Tract-Pack, Kayra™ Collection, 1.2 gpm at 60 psi Flow Rate, 4 in Center Distance, Rigid Spout, 5 in Spout Reach, 5-1/16 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, 50/50 Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Laminar, 1 Spray Functions, 1-5/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, 9-7/6 in W x 7-1/2 in H Dimensions, Brass, Stainless Steel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Laminar flow lends a beautiful, refined look that complements the design of the faucet
- Fits 3-hole 4 in installations
- Tract-Pack model must be purchased in full case quantity of three (3)
The stretched feminine form and unbroken lines of the Kayra™ bath collection create a clean, flowing design. DELTA® WaterSense® labeled faucets use at least 20% less water than the industry standard saving you money without compromising performance. You can install with confidence, knowing that DELTA® faucets are backed by our lifetime limited warranty.
| Type | Centerset |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Kayra™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal/Plastic |
| Finish/Color | Stainless |
| Center Distance | 4 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 9-7/6 in W x 7-1/2 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | 50/50 Pop-Up |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-5/8 in |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Spray Functions | 1 |
| Spout Height | 5-1/16 in |
| Spout Reach | 5 in |
| Spout Type | Rigid |
| Spray Pattern | Laminar |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9.44 in |
| Package Height | 7.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 7 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449959872 |
| Manufacturer Part Number | 2533LF-SSTP |
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ASME A112.18.1/A112.18.2/CSA B125.1/B125.2|CEC Certified|EPA WaterSense®|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Kayra™ Centerset Lavatory Faucet, 2 Lever Handle, 2-Hole, 1.2 gpm, Metal/Plastic Drain, Stainless

