Nicoli® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Stainless
PartDEL35749LFSS
MFG35749LF-SS
Description
DELTA®, 35749LF-SS, Bathroom Faucet, Widespread, Nicoli™ Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 6 to 16 in Center Distance, 5 in Spout Reach, 5-13/16 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 2-3/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Washerless Stem, 8-5/8 in H Dimensions, Stainless Steel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Delta goes above and beyond with product testing
- EASY DIY INSTALLATION - Wrench-free, quick-connect hose audibly clicks when water lines are connected properly, ensuring a quality installation to help prevent leaks
- RELIABLE VALVE - Valve cartridge is tested to last at least 500,000 uses to ensure high performance with less drips and a smooth bathroom faucet handle operation
- CORROSION-RESISTANT FINISH - Our brushed nickel Brilliance finishes are intentionally engineered for durability and tested for corrosion resistance to at least 2 times industry standards
- PROVEN QUALITY - Every Brilliance PVD finish is tested against more than 100 household cleaners, must pass 2,000 cycles of extreme abrasion testing, and is designed to withstand cracking, peeling, chipping, blistering or changing color over time
The smooth lines and elegant form of the Delta® Nicoli™ bath collection add a modern touch to your bath. You can install with confidence, knowing that Delta faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty. Delta WaterSense® labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standard - saving you money without compromising performance.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Nicoli® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Stainless |
| Center Distance | 6 to 16 in |
| Dimensions | 8-5/8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Pop-Up |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Deck Thickness | 2-3/8 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 5-13/16 in |
| Spout Reach | 5 in |
| Valve/Cartridge Type | Washerless Stem |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 10.7 in |
| Package Height | 2.7 in |
| Package Length | 15.2 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449953559 |
| Manufacturer Part Number | 35749LF-SS |
Matching finish plastic pop-up drain assembly
Limited Lifetime
Lead Free Compliant|CEC Certified|WaterSense Certified|ADA Compliant
Allow for precise adjustment of water temperature
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Nicoli® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Stainless

