Addison™ Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.5 gpm, Stainless
PartDEL3592LFSS
MFG3592LF-SS
Description
DELTA®, 3592LF-SS, Widespread Lavatory Faucet, Addison™ Collection, 1.5 gpm Flow Rate, 6 to 16 in Center Distance, Fixed Spout, 5 in Spout Reach, 4-1/2 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2-14 Connection, NPSM Connection, 1-1/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Washerless Stem, 6-5/8 in H Dimensions, Brass, Stainless Steel, Import, Commercial Commercial/Residential
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- WaterSense® labeled faucet uses at least 20% less water than the industry standard without compromising performance
- 3/8 in OD copper supply tubes
- Standard mounting deck thickness can be extended 1 in with RP10612
- Quick-Snap® installation
- Verified compliant with 0.25% weighted average Pb content regulations
Inspired by the intricate scallops of a sea shell, the graceful curves of the Addison Collection provide a delicate beauty that adds a romantic touch to the bath.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Addison™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Finish/Color | Stainless |
| Center Distance | 6 to 16 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 6-5/8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Pop-Up |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/8 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-1/2 in |
| Spout Reach | 5 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Washerless Stem |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 11.95 in |
| Package Height | 9.3 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 16.85 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449597272 |
| Manufacturer Part Number | 3592LF-SS |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|ICC/ANSI A117.1|EPA WaterSense® Certified
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

DELTA®Addison™ Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.5 gpm, Stainless

