Grab Bar, ADA, 24 in L, Polished Brass
PartDEL40024PB
MFG40024-PB
Description
DELTA® Grab Bar, 24 in Length, 1-1/4 in Width, Wall Mount, Brass, Polished Brass, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Available in four decorative finishes
Complete the look of your bath with this Decorative ADA Grab Bar. Delta makes installation a breeze for the weekend DIYer by including all mounting hardware and easy-to-understand installation instructions.
| Type | Standard |
| Color Family | Brass |
| Length | 24 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Brass |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Width | 1-1/4 in |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 15 in |
| Package Height | 28 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 15 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449669030 |
| Manufacturer Part Number | 40024-PB |
Lifetime Limited on Parts and Finish/5 Years Limited on Electronic Parts
ADA Compliant|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

DELTA®Grab Bar, ADA, 24 in L, Polished Brass

