Universal Showering Rainshower Shower Head, 11-3/4 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Lumicoat Champagne Bronze
PartDEL52158CZPR
MFG52158-CZ-PR
Description
DELTA®, 52158-CZ-PR, Showerhead, Universal, Universal Showering Components Collection, 1.75 gpm Flow Rate, 1/2-14 NPT Connection, Round Shape, Spray Pattern: Soft Rain, Ceiling/Wall Mounting, 2-3/8 x 11-3/4 in Head, 2.38 in Overall Length, 11.75 in Overall Width, 11.75 in Overall Height, Metal, Lumicoat Champagne Bronze, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Lumicoat Finishes are guaranteed to resist water spots and mineral buildup and easily wipe clean without chemicals or cleaners on the products most commonly touched areas
- Shower arm and flange sold separately
- Easy to install
- Metal ball connector for durability
- Ball connector swivel angle is 36 (18 per side)
- Standard 1/2 in-14 NPT pipe fitting
Getting ready in the morning is far from routine when you are surrounded by a bath that reflects your personal style. Customize your experience with a Delta® raincan shower head. Our products are purposefully designed to simplify installation and enhance everyday use for all the moments that follow. While other products may gather unsightly mineral build-up over time, Delta soft rubber Touch-Clean® spray holes allow any mineral residue to simply be wiped away for an instantly refreshed look — with no need for soaking or the aid of chemical cleaners. Delta WaterSense labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standard — helping you save water without compromising performance. You can install with confidence, knowing that Delta showers are backed by our Lifetime Limited Warranty.
| Type | Rainshower |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 11 to 13-3/4 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Bronze |
| Collection | Universal Showering |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 11-3/4 in |
| Finish/Color | Lumicoat Champagne Bronze |
| Connection Size | 1/2-14 NPT |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 2-3/8 x 11-3/4 in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Overall Height | 11.75 in |
| Overall Length | 2.38 in |
| Overall Width | 11.75 in |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Soft Rain |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 13.7 in |
| Package Height | 3.86 in |
| Package Length | 14.61 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205037132 |
| Manufacturer Part Number | 52158-CZ-PR |
Limited Lifetime
CEC Certified
For use with ceiling-mounted or extended wall-mounted shower arm applications
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Universal Showering Rainshower Shower Head, 11-3/4 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Lumicoat Champagne Bronze

