Rainshower Shower Head, 12 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Lumicoat Stainless
PartDEL52161SSPR
MFG52161-SS-PR
Description
DELTA® Showerhead, Universal, 1.75 gpm Maximum, 1/2-14 NPT Connection, Square Shape, 1 Sprays, Spray Pattern: H2Okinetic® UltraSoak™, 80 psi Pressure, 12 in L x 12 in W x 2-5/8 in H Head, 2.56 in Overall Height, Plastic, Lumicoat™ Stainless, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Lumicoat Finishes are guaranteed to resist water spots and mineral buildup and easily wipe clean without chemicals or cleaners on the products most commonly touched areas
- H2Okinetic Technology showers feel like more water and more pressure, with more coverage
- Water-sculpting fluidics chips produce more saturating coverage
- H2Okinetic Ultrasoak Spray mimics the sensation of dense natural rainfall
- Soft, rubber Touch-Clean spray holes allow you to easily wipe away calcium and lime build-up from the spray face of your shower head and hand shower with the touch of a finger
- Installs in minutes
- Spray settings include - H2Okinetic Ultra
Getting ready in the morning is far from routine when you are surrounded by a bath that reflects your personal style. Customize your experience with a DELTA® Raincan showerhead. Our products are purposefully designed to simplify installation and enhance everyday use for all the moments that follow. H2Okinetic® UltraSoak™ Spray mimics dense natural rainfall to provide an intensely saturating shower. Using advanced water sculpting chips, they generate a cascade of water drops that saturate and soothe in a shower that feels like more water. You can install with confidence, knowing that DELTA® showers are backed by our lifetime limited warranty.
| Type | Rainshower |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 11 to 13-3/4 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Stainless |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 12 in |
| Finish/Color | Lumicoat Stainless |
| Connection Size | 1/2-14 NPT |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 12 in L x 12 in W x 2-5/8 in H |
| Material | Plastic |
| Maximum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Number of Sprays | 1 |
| Overall Height | 2.56 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shape | Square |
| Spray Pattern | H2Okinetic® UltraSoak™ |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 13.39 in |
| Package Height | 11.46 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Package Length | 13.45 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205006510 |
| Manufacturer Part Number | 52161-SS-PR |
Installation Hardware
Limited Lifetime on Parts and Finish, 10 Years for Multi-Family Residential and 5 Years for Commercial
ASME A112.18.1|CEC Certified|CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Rainshower Shower Head, 12 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Lumicoat Stainless

