Universal Showering Multi Function Shower Head, 8 in Dia, 4-Function, 1.75 gpm, Matte Black
PartDEL52488BL
MFG52488-BL
Description
DELTA® Shower Head, Multi-Function, Universal Showering Collection, 1.75 gpm Maximum, 1/2-14 Connection, Round Shape, 4 Sprays, Spray Pattern: H2Okinetic® PowerDrench®/H2Okinetic® UltraSoak™/Massage/Pause, 80 psi Pressure, 8 in Dia x 3-1/2 in H Head, Plastic, Matte Black, Import
Price/Availability Accessible On Login
- H2Okinetic Shower technology sculpts water into a unique pattern, forming a powerful drench spray
- Gives you the feeling of more water without using more water
- Water-sculpting fluidics chips produce more saturating coverage
- Mimics the sensation of dense natural rainfall
- Soft, rubber Touch-Clean spray holes allow you to easily wipe away calcium and lime build-up from the spray face of your shower head and hand shower with the touch of a finger
- Installs in minutes
Replacing your Shower Head is one of the quickest, simplest upgrades you can make to your shower. Our Shower Heads feature a wide range of styles and innovations and install in less than 20 minutes - no special tools required. DELTA® H2Okinetic® PowerDrench® showers look different because they are different. H2Okinetic® showers are powered by an innovative technology that sculpts the water into a unique wave pattern, giving you the feeling of more water without using more water and creating a shower with more warmth, coverage and intensity. So go ahead and indulge, because now you can enjoy the feeling of more water without using more water. UltraSoak™ spray mimics dense natural rainfall to provide an intensely saturating shower. Using advanced water sculpting chips, they generate a cascade of water drops that saturate and soothe in a shower that feels like more water. Step into the storm and step back out feeling relaxed and rejuvenated. While other products may gather unsightly mineral build-up over time, DELTA® soft rubber Touch-Clean® spray holes allow any mineral residue to simply be wiped away for an instantly refreshed look with no need for soaking or the aid of chemical cleaners. The pause setting gives you ample space for shaving, lathering and other shower tasks, without worrying about overspray or water waste. This spray setting helps you conserve water, so you can worry less about depleting your supply of hot water and you help the environment too. DELTA® WaterSense® labeled showers use at least 20% less water than the industry standard saving you money without compromising performance.
| Type | Multi Function |
| Number of Functions | 4 |
| Diameter Range | 6-1/4 to 8 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Black |
| Collection | Universal Showering |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 8 in |
| Finish/Color | Matte Black |
| Connection Size | 1/2-14 |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 8 in Dia x 3-1/2 in H |
| Material | Plastic |
| Maximum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Number of Sprays | 4 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | H2Okinetic® PowerDrench®/H2Okinetic® UltraSoak™/Massage/Pause |
| Brand | DELTA® |
| Package Height | 3.5 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449958455 |
| Manufacturer Part Number | 52488-BL |
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|EPA WaterSense®
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Universal Showering Multi Function Shower Head, 8 in Dia, 4-Function, 1.75 gpm, Matte Black

