Trinsic® Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Stainless
PartDEL559LFSSMPU
MFG559LF-SSMPU
Description
DELTA®, 559LF-SSMPU, Centerset Lavatory Faucet, Trinsic® Collection, 1.2 gpm Flow Rate, Rigid Spout, 5 in Spout Reach, 2-3/8 in Spout Height, 30 in Hose, Lever Handle, 1 Handles, Pop-Up Drain, 1/3 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, Function: Traditional, 2-1/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Euro-Motion DIAMOND™ Seal Valve, 6 in W x 7-1/4 in H Dimensions, Solid Brass, Stainless Steel, Commercial Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- GUARANTEED QUALITY - Quality is our top priority, so all our bathroom sink faucets are tested and certified
- SINGLE HOLE BATHROOM FAUCET - Fits 1 or 3-hole 4 in installations, optional deck plate with gasket seal helps prevent drips and splashes from leaking under the bathroom sink faucet
- RELIABLE CERAMIC VALVE - Ceramic disc valve cartridge is tested to last at least 500,000 uses to ensure high performance with less drips and a smooth bathroom faucet handle operation
- CORROSION-RESISTANT FINISH - Our brushed nickel Brilliance finishes are intentionally engineered for durability and tested for corrosion resistance to at least 2 times industry standards
- PROVEN QUALITY - Every Brilliance PVD finish is tested against more than 100 household cleaners, must pass 2,000 cycles of extreme abrasion testing, and is designed to withstand cracking, peeling, chipping, blistering or changing color over time
- EASY-TO-CLEAN METAL DRAIN - Push pop-up drain unscrews from above the deck for quick removal and easy cleaning of hair and other bathroom sink debris
Inspired by the sleek elegance of modern European design, the Trinsic® Bath Collection completes the look of any contemporary bath, from classic to rustic.
| Type | Single Hole or Centerset |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Trinsic® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Stainless |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 6 in W x 7-1/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Type | Pop-Up |
| Function | Traditional |
| Handle Style | Lever |
| Hose Size | 30 in |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/4 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 2-3/8 in |
| Spout Reach | 5 in |
| Spout Type | Rigid |
| Valve/Cartridge Type | Euro-Motion DIAMOND™ Seal Valve |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 10.75 in |
| Package Height | 10.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 20 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449686280 |
| Manufacturer Part Number | 559LF-SSMPU |
32 in InnoFlex® Supply Lines
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|ASME A112.18.2|ASME A112.18.6|CSA B125.1|CSA B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Trinsic® Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Stainless

