Modern™ Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal/Plastic Drain, Stainless
PartDEL559LFSSPP
MFG559LF-SSPP
Description
DELTA® Lavatory Faucet, Series: Project-Pack, Modern™, 1.2 gpm, Rigid Spout, 3-1/2 in Spout Reach, 2-5/8 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, 50/50 Pop-Up Drain, 1/3 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, Function: Traditional, 2-1/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc, 7-1/4 in H, Solid Brass, Stainless Steel, Commercial/Residential: Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Optional 6 in deck plate (RP103375SS) may be ordered separately for 3-hole, 4 in installations
- Sense labeled faucet uses at least 20% less water than the industry standard without compromising performance
You can install with confidence, knowing that Delta faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty. Delta WaterSense labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standard—saving you money without compromising performance.
| Type | Single Hole or Centerset |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Modern™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal/Plastic |
| Finish/Color | Stainless |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 7-1/4 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | 50/50 Pop-Up |
| Function | Traditional |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/4 in |
| Mounting Type | Deck |
| Series | Project-Pack |
| Spout Height | 2-5/8 in |
| Spout Reach | 3-1/2 in |
| Spout Type | Rigid |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 7.75 in |
| Package Height | 9.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 16.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449747240 |
| Manufacturer Part Number | 559LF-SSPP |
Lift Rod Hole Plug
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Modern™ Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal/Plastic Drain, Stainless

