Stryke® Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Stainless
PartDEL577SSPRMPUDST
MFG577-SS-PR-MPU-DST
Description
DELTA®, 577-SS-PR-MPU-DST, Bathroom Faucet, Single-Handle, Stryke® Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 4-13/16 in Spout Reach, 5-5/16 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, Pop-Up Drain, 1, 3 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, Function: Lavatory, 2-3/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic, 7.38 in H x 6 in W x 6.44 in L Dimensions, Zinc, Stainless
Price/Availability Accessible On Login
- Lumicoat Finishes easily wipe clean without cleaners and chemicals on the products most commonly touched areas
- Diamond Seal Technology is less hassle to install and helps your faucet perform like new for life, reducing leak points and lasting twice as long as the industry standard
- Everything you need is together in one convenient box, including integrated InnoFlex PEX supply lines
- Fits 1 or 3-hole 4 in installations
With subtly upturned spout and handles, the Stryke® Bath Collection radiates confidence and composure with an assured stature and ascending contours. Delta® Lumicoat® Finishes easily wipe clean without the need for cleaners or chemicals and are guaranteed to resist mineral buildup and hard water stains. The ultra-sleek surface repels liquids, resisting water spots and staying cleaner longer, so your faucet stays beautiful. Delta® faucets with Diamond Seal® Technology perform like new for life with a patented design that reduces leak points, is less hassle to install and lasts twice as long as the industry standard. WaterSense® labeled faucets use at least 20% less water than the industry standard — helping you save water without compromising performance. You can install with confidence, knowing that Delta® faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty.
| Type | Single Hole or Centerset |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Stryke® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Stainless |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 7.38 in H x 6 in W x 6.44 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Type | Pop-Up |
| Function | Lavatory |
| Material | Zinc |
| Maximum Deck Thickness | 2-3/4 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 5-5/16 in |
| Spout Reach | 4-13/16 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 10 in |
| Package Height | 5 in |
| Package Length | 18.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205066262 |
| Manufacturer Part Number | 577-SS-PR-MPU-DST |
Optional red/blue temperature indicator ring
Limited Lifetime
CEC Certified|Lead Free Compliant|ADA Compliant|WaterSense Certified
For use with additional mounting configurations and a cohesive look
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Stryke® Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Stainless

