Essa® Touchless Pull-Down Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Matte Black
PartDEL9113TBLDST
MFG9113T-BL-DST
Description
DELTA® Kitchen Faucet, Essa®, 1.8 gpm, 8 in Center Distance, Pull-Down Diverter Spout, 9-3/8 in Spout Reach, 16 in Spout Height, Lever, 1 Handles, 1 or 3 Faucet Holes, 3/8 in, Compression, Spray Pattern: Aerated Stream/Full Body, Function: Traditional, 2 Spray Functions, 3 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Electronic Valve/Cartridge, 4-21/64 in W x 9-3/8 in D x 16 in H, Metal, Matte Black, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Delta goes above and beyond with product testing
- With Touch2O Technology a simple touch anywhere on the spout or handle will start and stop the flow of water
- Helps keep your faucet cleaner, because washing the mess off your hands shouldn't involve making a mess of your faucet
- LED light signals blue when touch mode is active and flash red when batteries are running low
- Automatic water flow shut-off after four minutes helps conserve water
- Integrated TempSense LED light shows water temperature, changing from blue to magenta to red as temperature increases
- Battery operated 6 AA with a battery life of approximately 1 year or 6 C with a battery life of approximately 3 years
A soft, modern take on euro design with subtle detailing accents make the Essa a smooth, sophisticated focal point for your kitchen.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Black |
| Number of Faucet Holes | 1 or 3 |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Outlet Type | Pull-Down |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Essa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte Black |
| Center Distance | 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 4-21/64 in W x 9-3/8 in D x 16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Function | Traditional |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Spout Height | 16 in |
| Spout Reach | 9-3/8 in |
| Spout Type | Pull-Down Diverter |
| Spray Pattern | Aerated Stream/Full Body |
| Valve/Cartridge Type | Electronic |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 13.75 in |
| Package Height | 10.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 27 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449787109 |
| Manufacturer Part Number | 9113T-BL-DST |
Lifetime Limited
ADA Compliant|ASME A112.18.1|ASME A112.18.6|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|No-Lead Compliant|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Essa® Touchless Pull-Down Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Matte Black

