Trinsic® Touchless Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Matte Black
PartDEL9159TVBLDST
MFG9159TV-BL-DST
Description
DELTA® Pulldown Kitchen Faucet, Trinsic® Collection, 1.8 gpm Flow Rate, 8 in Center Distance, 360 deg High-Arc Swivel Gooseneck Spout, 9-1/2 in Spout Reach, 8-7/16 in Spout Height, 20 in Hose, Lever Handle, 1 Handles, 1/3 Faucet Holes, 1-1/4 to 1-1/2 in Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Aerated Stream/Spray/Touch2O®, Function: Touchless, 2 Spray Functions, 2-1/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Euro-Motion DIAMOND™ Seal Valve/Ceramic Disc Cartridge, 9.5 in L x 10.5 in W x 15.69 in H, Zinc, Matte Black, Commercial/Residential Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- VoiceIQ Technology links proven platforms Amazon Alexa or Google Assistant-enabled devices and Delta Touch2O Technology faucets into a next-generation solution
- Touchless voice activation can turn the water on and off, pour specific amounts, and even warm up using your voice-enabled device
- Hand wash feature provides the proper timing for lathering, scrubbing, and rinsing your hands
- Touch anywhere on the kitchen spout with your wrist or forearm to start and stop the flow of water or use the single handle manually
DELTA® VoiceIQ™ Technology pairs with your connected home device to give you exactly the amount of water you need with features like metered dispensing and custom container commands. Simply ask your faucet to dispense one cup, six ounces, a gallon or just about any other amount you could need. Custom container commands make everyday tasks easier, like filling a coffee pot or dog bowl, while thoughtful features like water warm-up and voice-activated on/off lend a hand when yours are full. Take command of your kitchen with a VoiceIQ Faucet: a revolutionary kitchen faucet that thinks on demand. This Trinsic pull-down kitchen faucet is packed with functional features, like DELTA® Touch2O® Technology. A simple touch anywhere on the spout or handle with your wrist or forearm activates the flow of water at the temperature where your handle is set. The DELTA® TempSense® LED light changes color to alert you to the water's temperature and eliminate any possible surprises or discomfort. DELTA® MagnaTite® Docking uses a powerful integrated magnet to pull your faucet spray wand precisely into place and hold it there so it stays docked when not in use. DELTA® faucets with DIAMOND™ Seal Technology perform like new for life with a patented design which reduces leak points, is less hassle to install and lasts twice as long as the industry standard. Kitchen faucets with Touch-Clean® Spray Holes allow you to easily wipe away calcium and lime build-up with the touch of a finger.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Black |
| Number of Faucet Holes | 1 or 3 |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Trinsic® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte Black |
| Center Distance | 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 9.5 in L x 10.5 in W x 15.69 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Faucet Hole Size | 1-1/4 to 1-1/2 in |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Function | Touchless |
| Hose Size | 20 in |
| Material | Zinc |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/4 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Spout Height | 8-7/16 in |
| Spout Reach | 9-1/2 in |
| Spout Type | 360 deg High-Arc Swivel Gooseneck |
| Spray Pattern | Aerated Stream/Spray/Touch2O® |
| Valve/Cartridge Type | Euromotion DIAMOND™ Valve/Ceramic Cartridge |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 13.8 in |
| Package Height | 10.4 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 27.4 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449887441 |
| Manufacturer Part Number | 9159TV-BL-DST |
(6) AA or (6) C Batteries, EP73954 120 VAC Wall Adapter and InnoFlex® PEX-C Supply Lines
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
ADA Compliant|A112.18.1/CSA B125.1|ASME A112.18.6|CEC Certified|ICC/ANSI A117.1
For 8 in installation configuration
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Trinsic® Touchless Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Matte Black

