Classic Roman Tub Rough-In Kit, PEX Inlet x PEX Outlet, 60 psi, 18 gpm, Solid Fabricated Brass Body
PartDELR4707MF
MFGR4707-MF
Description
DELTA® Roman Tub Rough-In Kit, Series: Classic, PEX Inlet Connection, PEX Outlet, 60 psi, 18 gpm, Deck Mount, Solid Fabricated Brass Body
Price/Availability Accessible On Login
- Easy installation also allows for above-deck adjustability
- Flexible mounting arrangement allows design flexibility
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | Expansion PEX |
| Body Material | Solid Fabricated Brass |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | Expansion PEX |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 18 gpm |
| Inlet Connection | PEX |
| Mounting Type | Deck |
| Outlet Connection | PEX |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Series | Classic |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9 in |
| Package Height | 7.25 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 16 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449771566 |
| Manufacturer Part Number | R4707-MF |
Hand Shower
Limited Lifetime on Parts/5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.1|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Classic Roman Tub Rough-In Kit, PEX Inlet x PEX Outlet, 60 psi, 18 gpm, Solid Fabricated Brass Body

