Diverter Assembly, For Use With 3-Handle Tub/Shower Faucet
PartDELRP10799
MFGRP10799
Description
DELTA® Diverter Assembly, For Use with: 3-Handle Tub/Shower Faucet, Plastic
Price/Availability Accessible On Login
- Diverts the flow of water from the spout to the shower head
- Genuine DELTA repair part
Included with all applicable faucets, we know that sometimes little parts like this Diverter Assembly for Tub/Shower Faucets in White/Grey get lost or misplaced. That's why Delta has made it available for the handy DIYer to order. Just another way Delta is more than a faucet.
| Type | Diverter |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Plastic |
| Suitable For Use With | 3-Handle Tub/Shower Faucet |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 3.1 in |
| Package Height | 0.4 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 5.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449093330 |
| Manufacturer Part Number | RP10799 |
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Diverter Assembly, For Use With 3-Handle Tub/Shower Faucet

