Shower Arm, Wall Mount, 5-1/2 in L, Lumicoat Stainless
PartDELRP6023SSPR
MFGRP6023SSPR
Description
DELTA® Shower Arm, 5-1/2 in Arm Length, Specifications: Wall Mount, 1/2 in Male IPS, Brass, Lumicoat™ Stainless, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Lumicoat Finishes are guaranteed to resist water spots and mineral buildup and easily wipe clean without chemicals or cleaners on the products most commonly touched areas
- Flange sold separately
Getting ready in the morning is far from routine when you are surrounded by a bath that reflects your personal style. Customize your experience with hand showers, body sprays, body jets and Raincan showerheads. DELTA® products are purposefully designed to simplify installation and enhance everyday use for all the moments that follow. You can install with confidence, knowing that DELTA® showers are backed by our lifetime limited warranty.
| Type | Arm |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Stainless |
| Arm Length | 5-1/2 in |
| Finish/Color | Lumicoat Stainless |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Specifications | Wall Mount, 1/2 in Male IPS |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 2.88 in |
| Package Height | 3.5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 7.88 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205006060 |
| Manufacturer Part Number | RP6023SSPR |
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Shower Arm, Wall Mount, 5-1/2 in L, Lumicoat Stainless

