Linden™ Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Champagne Bronze
PartDELT11994CZ
MFGT11994-CZ
Description
DELTA® Diverter Trim, 3-Port 6-Setting, Linden™, Metal Lever Handle, 4-1/2 in Dia Trim, Hand Shower: No, Wall Mounting, For Use With: R11000 Series Ceramic Cartridge Rough-In Valve, Metal, Brilliance® Champagne Bronze, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Three function diverter, 2 individual positions, 1 shared position
- Available in chrome, Aged Pewter, Brilliance Stainless or Champagne Bronze
Inspired by a strong presence in nature like that of a tree with reaching branches, the Linden™ bath collection features stylish flares and unexpected curves.
| Type | Diverter Trim |
| Color Family | Bronze |
| Collection | Linden™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Champagne Bronze |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Suitable For Use With | R11000 Series Ceramic Cartridge Rough-In Valve |
| Trim Size | 4-1/2 in Dia |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 6.75 in |
| Package Height | 6.875 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 10.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449656009 |
| Manufacturer Part Number | T11994-CZ |
Valve Cartridge
Lifetime Faucet and Limited Finish, 5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

DELTA®Linden™ Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Champagne Bronze

