Dorval™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, Stainless
PartDELT14056SSLHP
MFGT14056-SSLHP
Description
DELTA® Valve Only Trim, Series: Monitor® 14, Dorval™ Collection, Valve Flow Rate 6 gpm, 2.88 in L x 6.63 in W x 6.63 in H Trim, 1222 Pressure Balanced, Hand Shower: No, 60 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: Monitor® 14 Series Pressure Balanced Bath Mixing Valve, Solid Brass, Brilliance® Stainless Steel, Commercial/Residential Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- Monitor pressure balance valve keeps water temperature within a safe 3 F (1.6 C), helping to protect you from sudden changes in hot or cold water pressure
- Trim kit only, must order Multi
- Choice Universal Valve separately to complete the unit
- Delta's Less Handle Program (LHP) allows you to choose the perfect handle to coordinate with your dcor
- Metal lever handle kit H566SS or metal cross handle kit H567SS coordinate perfectly with the Dorval bath collection
The Dorval™ Bathroom Collection diverges from conventional expectations with regal accents and a powerful design that commands your attention. Inspired by the feminine lines of French architecture and the regal stature of German castles, the Dorval™ Bath Collection balances grace and power in this modern take on new traditional design. DELTA® pressure-balance valves use Monitor® Technology to protect you and your family from sudden temperature changes.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Dorval™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Stainless |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Solid Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Pressure Rating | 60 psi |
| Series | Monitor® 14 |
| Suitable For Use With | Monitor® 14 Series Pressure Balanced Bath Mixing Valve |
| Trim Size | 2.88 in L x 6.63 in W x 6.63 in H |
| Valve Flow Rate | 6 gpm |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced Valve |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9.1 in |
| Package Height | 4.6 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 25.6 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449907484 |
| Manufacturer Part Number | T14056-SSLHP |
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASSE 1016|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Dorval™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, Stainless

