Stryke® Pressure Balanced Shower Trim, ADA, Lever Handle, Venetian Bronze
PartDELT14276RB
MFGT14276-RB
Description
DELTA® Shower Only Trim, Series: Monitor® 14 Series, Stryke™ Collection, 1.75 gpm Shower Flow Rate, 1 Handle, Lever Handle, 7 in L x 4-3/16 in W x 7 in H Trim, Pressure Balanced Valve Cartridge, Hand Shower: No, Spray Pattern: Full Body/Full Body with Massage/H2Okinetic®/Massage/Pause, 5 Spray Functions, 80 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® R10000 Series Universal Rough Valve Body, Zinc, Venetian Bronze, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- H2Okinetic gives you the feeling of more water without using more water
- Trim kit only, must order Multi
- Choice Universal Valve separately to complete the unit
- Temperature only controlled with handle
- 120 maximum handle rotation
- All parts replaceable from the front of the valve
With subtly upturned spout and handles, the Stryke™ bath collection radiates confidence and composure with an assured stature and ascending contours. Designed to be integral to both your bathroom's everyday use and personalized style, Stryke™ robust design breathes intrigue into any space in your home. DELTA® H2Okinetic® showers look different because they are different. Using advanced technology, H2Okinetic® showers sculpt water into a unique wave pattern, giving you 3X the coverage of a standard shower head. The end result is a shower that provides more coverage, more warmth and more intensity for a truly drenching shower experience. DELTA® pressure balance valves use Monitor® technology to protect you and your family from sudden temperature changes. DELTA® WaterSense® labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standard saving you money without compromising performance. You can install with confidence, knowing that DELTA® faucets are backed by our lifetime limited warranty.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Bronze |
| Collection | Stryke® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Venetian Bronze |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Spray Functions | 5 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | Monitor® 14 |
| Shower Flow Rate | 1.75 gpm |
| Spray Pattern | Full Body/Full Body With Massage/H2OKinetic®/Massage/Pause |
| Suitable For Use With | MultiChoice® R10000 Series Universal Rough Valve Body |
| Trim Size | 7 in L x 4-3/16 in W x 7 in H |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced Valve Cartridge |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 7 in |
| Package Height | 7 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 4.19 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449949354 |
| Manufacturer Part Number | T14276-RB |
Shower Arm
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|EPA WaterSense®|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Stryke® Pressure Balanced Shower Trim, ADA, Lever Handle, Venetian Bronze

