Ashlyn® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Stainless
PartDELT17464SSI
MFGT17464-SS-I
Description
DELTA® Shower Trim, Series: Monitor® 17, Ashlyn® Collection, 1.75 gpm Shower Flow Rate, Pull-Up Diverter Spout, 7-15/16 in Spout Reach, 1 Handles, Metal Lever Handle, 6 in H Trim, 1222 Pressure Balanced, Hand Shower: Yes, 69 in L Hose, Spray Pattern: Full Body/Pause/Full Body with Massage/Slow Massage/Fast Massage, 5 Spray Functions, Wall Mounting, For Use With: For use with MultiChoice® Universal Rough-In Valve Body(R10000 Series), Solid Brass, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- Monitor pressure balance valve keeps water temperature within a safe 3.6 F ( 2.0 C), helping to protect you from sudden changes in hot or cold water pressure
- Pause feature reduces the water to a trickle, allowing you to conserve water while doing tasks such as lathering up or shaving your legs
- Soft, rubber spray holes allow you to easily wipe away calcium and lime build-up from the spray face of your showerhead and handshower with the touch of a finger
- Trim kit only, must order Multi
- Choice Universal rough-in separately to complete the unit
- Perfectly coordinates with the Ashlyn bath collection
With sleek, angular lines and soft edges, the Ashlyn® bath collection creates a modern appeal at an attractive price.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Ashlyn® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Stainless |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | Yes |
| Hose Size | 69 in L |
| Material | Solid Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Spray Functions | 5 |
| Series | Monitor® 17 |
| Shower Flow Rate | 1.75 gpm |
| Spout Reach | 7-15/16 in |
| Spout Type | Pull-Up Diverter |
| Spray Pattern | Full Body/Pause/Full Body with Massage/Slow Massage/Fast Massage |
| Suitable For Use With | For use with MultiChoice® Universal Rough-In Valve Body(R10000 Series) |
| Trim Size | 6 in H |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced Valve |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 14.9 in |
| Package Height | 10.1 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 18.1 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449737784 |
| Manufacturer Part Number | T17464-SS-I |
In2ition® Two-In-One Shower
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASSE 1016
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Ashlyn® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Stainless

