HVAC Motor, 25 hp, 3000 rpm, 240 VAC, 1 ph
PartDIV65570
MFG65570
Description
Packard Combustion Motor Kit, Shaded Pole, 25 mhp, 230 V AC, 0.8 A, 60 Hz, 1 ph, 3000 rpm, 1 Speed, Open, NEMA C Frame, 5/16 in Dia x 1 x 1-7/8 in L Shaft, CW, Service Factor: 1, Ball Bearing, Insulation Class: Class B
Price/Availability Accessible On Login
- Automatic overload protection
- Rotation is determined by viewing end opposite the leads
- 1-1/2 in stack
| Power Rating | 25 hp |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Speed | 3000 rpm |
| Amperage Rating | 0.8 A |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Frame | NEMA C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 25 mhp |
| Insulation Class | Class B |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Size | 5/16 in Dia x 1 x 1-7/8 in L |
| Type | Shaded Pole |
| Brand | Packard |
| Package Width | 7 in |
| Package Height | 4 in |
| UNSPSC | 26101105 |
| Package Length | 6 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Packard |
| UPC | 840899111520 |
| Manufacturer Part Number | 65570 |
Special Lead and Plug, Plastic Fan Blade
Price/Availability Accessible On Login

PackardHVAC Motor, 25 hp, 3000 rpm, 240 VAC, 1 ph

