1/2 Gallon Clobber® - With Saf-T-Por Spout
PartDRAINSNAKE12GAL
MFG20211
Description
Hercules® Clobber® Drain and Waste System Cleaner, 0.5 gal Container, Jug Container, Liquid Form, Dark Brown, Pungent Sulfurous Odor/Scent, 0.9 pH, Composition: 96 to 98.5% Sulfuric Acid, 5 to 10% Water
Notice
Price/Availability Accessible On Login- HAZARDOUS MATERIAL - NEEDS SPECIAL HANDLING/LABELING IF SHIPPED LTL OR UPS
- Will not harm septic tanks, cesspools, drainage fields and leaching systems when used according to directions
- May be used on cast iron, steel, copper, brass, lead and plastic pipe
- Can be used to thaw frozen lines
Hercules plumbing chemicals and products were designed to make a professional plumber's job easier and faster. Hercules is well-known for its Sta Put plumbers putty, Hercules for hands, Glug, Megaloc thread sealant, Johni bolts and Johni rings, and more recently Megatape, Haymaker, and Sludgehammer. For nearly 100 years, loyal customers have come to trust the Hercules name to provide the highest quality products available.
| Type | Drain Cleaner |
| Container Size | 1/2 gal |
| Color | Dark Brown |
| Composition | 96 to 98.5% Sulfuric Acid, 5 to 10% Water |
| Container Type | Jug |
| Form | Liquid |
| Height | 12.7 in |
| Length | 5.7 in |
| Odor/Scent | Pungent Sulfurous |
| pH Range | 0.9 |
| Width | 6.7 in |
| Brand | Hercules® |
| UNSPSC | 47131815 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 032628202115 |
| Manufacturer Part Number | 20211 |
For emergency use in clearing drain, sewer or waste lines
Notice
Price/Availability Accessible On Login- HAZARDOUS MATERIAL - NEEDS SPECIAL HANDLING/LABELING IF SHIPPED LTL OR UPS

Hercules®1/2 Gallon Clobber® - With Saf-T-Por Spout

