Thermostatic Triple Module Electric Tankless Water Heater, 480 VAC, 20 KW, 3 ph, 24 A, Commercial
PartEEMED020480T2TML
MFGED020480T2T ML
Description
Eemaxâ„¢ Electric Tankless Water Heater, Thermostatic Triple Module, 480 V AC, 24 A, 20000 W, 3 ph, 4 gpm, 1/2 in Compression Water Connection, Nickel Chrome Heating Element, Energy Factor: 0.99, 10 AWG Wire, Wall Mount, 2 gpm at 68 deg F Rise Recovery, 25 to 150 psi, 110 deg F, ASME Yes/No: No, White, 18.2 in W x 4.32 in D x 12.5 in H, Commercial Commercial/Residential/Dual, Import
Price/Availability Accessible On Login
- On demand hot water - No delay
- Cut energy waste - Flow switch activates heater only when water is running, no standby heat loss
- Endless hot water - No storage capacity to deplete
- Reduces installation cost and material - No temperature and pressure valve required
- Thermo optical sensor and predictive control algorithm ensures optimal heat management
- Easy installation - Simple NPT fittings that require no soldering, unit mounts directly to the wall with common hardware
- Prevents legionella bacteria growth
- Reduces calcification and sedimentation
- The wetted surface of this product contacted by water contains less than 0.25% lead and meets ANSI/NSF 372
- Custom designs up to 80 gpm
- 0.3 gpm turn-on
- Replaceable cartridge bare wire element
- Bottom plumbing configuration
- Pre-heated or cold water Inlet
- Adjustable thermostat
- Supplied with aerator
- Multi lavs 0.3 gpm turn on, staged up to 4 lavs 105 to 110 deg F temperature setting, aerators supplied
| Power Rating | 20 kW |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Amperage Rating | 24 A |
| ASME Yes/No | No |
| Color | White |
| Commercial/Residential/Dual | Commercial |
| Dimensions | 18.2 in W x 4.32 in D x 12.5 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Energy Factor | 0.99 |
| Flow Rate | 4 gpm |
| Heating Element | Nickel Chrome |
| Mounting Type | Wall |
| Phase | 3 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 2 gpm at 68 deg F Rise |
| Temperature Rating | 110 deg F |
| Type | Thermostatic Triple Module |
| Water Connection | 1/2 in Comp |
| Wire Size | 10 AWG |
| Brand | Eemaxâ„¢ |
| UNSPSC | 40101826 |
| Alternate Part Number 1 | 903878 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Eemax |
| UPC | 091654903878 |
| Manufacturer Part Number | ED020480T2T ML |
EX3454 Element, EX100CV-480V ML Board, (2) EX100S-480V Board, EX08002-01 Relay/Contactor, EX08100-03 Eco and EX18 Triac
1 Year Limited For Parts/5 Years Limited on Leaks
ANSI Z358.1|ANSI/NSF 372 by WQA|Patent #4762980/4960976|UL 499
Industrial, Booster, Commercial Kitchens, Process Heating, High Volume Domestic Hot Water and Emergency Equipment
Price/Availability Accessible On Login

Eemaxâ„¢Thermostatic Triple Module Electric Tankless Water Heater, 480 VAC, 20 KW, 3 ph, 24 A, Commercial

