Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 22 x 19 x 5-1/2 in, Single Hole, Stainless Steel, Buffed Satin
PartELKELV2219SACTMC
MFGELV2219SACTMC
Description
Elkay®, ELV2219SACTMC, Lavatory Sink Package, Universal, Rectangle Shape, 16 in W x 11-1/2 in D Bowl, 1-5/8 in Drain Opening, 1 Faucet Holes, 1 Basins, 22 in W x 19 in D x 5-1/2 in H Overall, Wall Mounting, Stainless Steel, Buffed Satin, ADA Compliance: Yes
- 18-gauge, Type 304 stainless steel
- 1-3/4" coved corners, 2-1/2 in high backsplash, and 2-1/2 in apron front and sides
- Front and side decks with raised rim
- Exposed surfaces blended by hand to a uniform lustrous satin finish
- Sound-deadening material minimizes sound and vibration for a quieter time at the sink
- Drain placement provides more usable space on the bottom of the sink
- 1-5/8" drain opening
- Furnished with wall hanger and integral stainless steel support brackets
- Product is ADA compliant when properly installed
- KIT INCLUDES: ELV2219 sink, one LKB721C AC/battery-powered sensor faucet, and one LK723 thermostatic mixing valve
ELV2219 No 18 gauge, type 304 (18-8) stainless steel lavatory with 5/32 in (4mm) raised rim and 2-1/2 in (64mm) high backsplash. Compartment has 1-3/4 in (44mm) radius vertical and horizontal coved corners. 2-1/2 in (64mm) apron at front and both sides. Exposed surfaces are hand blended to a uniform satin luster finish. Rear centered outlet. Drain opening 1-5/8 in (41mm). Underside is sound deadened. Furnished with integral stainless steel support brackets and separate wall hanger. Meets ADA requirements.
| Type | Wall |
| Overall Length Range | 21 to 22-7/8 in |
| Overall Width Range | 19 to 20-7/8 in |
| Bowl Depth | 5-1/2 in |
| Color Family | Stainless |
| Hole Type | Single Hole |
| Material | Stainless Steel |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Buffed Satin |
| Overall Length | 22 in |
| Overall Width | 19 in |
| Bowl Size | 16 in W x 11-1/2 in D |
| Drain Opening Size | 1-5/8 in |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Overall Dimensions | 22 in W x 19 in D x 5-1/2 in H |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 24.25 in |
| Package Height | 12.5 in |
| UNSPSC | 30181500 |
| Package Length | 26.25 in |
| Item Width | 19 in |
| Item Length | 22 in |
| Country of Origin | US |
| Item Height | 19.125 in |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902279084 |
| Manufacturer Part Number | ELV2219SACTMC |
ELV2219 sink, one LKB721C sensor faucet with AC plug-in / 4 AA batteries, one LK723 thermostatic mixing valve
5 Years Limited
ASME A112.18.1|BAA Compliant|CSA B125.1|ICC A117.1|NSF 2/61|NSF 372 (Lead Free)
For Commercial

Elkay®Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 22 x 19 x 5-1/2 in, Single Hole, Stainless Steel, Buffed Satin

