Quartz Luxe® Single Bowl Bar Sink, Top/Under Mount, 15-3/4 x 15-3/4 in, 7-11/16 in Bowl Depth, Quartz, Caviar
PartELKELX1616CA0
MFGELX1616CA0
Description
Elkay®, ELX1616CA0, Bar Sink, Quartz Luxe Collection, Rectangle Shape, 13-1/8 in L x 13-1/8 in W x 7-11/16 in H Bowl, 3-1/2 in Drain Opening, 1 Basins, 13-1/8 in L x 15-3/4 in W x 7-11/16 in H Overall, Dual Mounting, Caviar, Import
- Dual mount: Versatile design allows the sink to be installed as a top mount or undermount
- Superior strength: Organic fibers offer extra impact resistance; fiberglass mat molded onto underside of the sink reinforces the most used work zone
- Rich color, heat safe, easy clean: match sink to your decor, vibrant color won't fade, heat safe to 535 deg f, wash with damp cloth and soapy water
- Hygiene protection: Microfine quartz material is nonporous; ultrasmooth surface repels dirt, food, liquid and stains; prevents the spread of bacteria
- Offset drain: Drain placement provides more usable space on the bottom of the sink and in the cabinet below
Made of hard, natural quartz sand particles and high-performance UV-stable acrylic resins, Elkay Quartz Luxe kitchen, prep/bar and laundry sinks are exceptionally durable and silky smooth. This makeup creates a hygienic, nonporous surface that resists germs. The composite sink comes in popular, neutral colors such as brown, black, gray and white plus bold colors like red, blue and mint.
| Type | Bar |
| Mounting Type | Top/Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 6 to 16-7/8 in |
| Overall Width Range | 6 to 16-15/16 in |
| Bowl Depth | 7-11/16 in |
| Color Family | Black |
| Material | Quartz |
| Collection | Quartz Luxe® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Caviar |
| Bowl Size | 13-1/8 in L x 13-1/8 in W x 7-11/16 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Opening Size | 3-1/2 in |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 13-1/8 in L x 15-3/4 in W x 7-11/16 in H |
| Overall Length | 15-3/4 in |
| Overall Width | 15-3/4 in |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 20.03 in |
| Package Height | 12.7 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 20.03 in |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902090917 |
| Manufacturer Part Number | ELX1616CA0 |
Mounting Hardware
Limited
CSA B45.5/IAPMO Z124|IAPMO (thru supplier)
Residential/Multi-Family
Videos
Video Link Video
Video Link Video

Elkay®Quartz Luxe® Single Bowl Bar Sink, Top/Under Mount, 15-3/4 x 15-3/4 in, 7-11/16 in Bowl Depth, Quartz, Caviar

