ezH2O Bottle Filling Station with Single ADA Cooler Non-Filtered Refrigerated Stainless
PartELKEZS8WSSK
MFGEZS8WSSK
Description
Elkay® Bottle Filling Station and Cooler, Lead Free Non-Filtered, Operation: Sensor, Chilling Option: Refrigerated, Wall Mount, 115 V AC 60 Hz 370 W, Stainless Steel, Stainless Steel, 17-7/8 in W x 19 in D x 39-1/16 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Touchless, sensor activation (bottle filler) designed for easy use; easy-to-operate push-bar activation (bubbler)
- Hermetically sealed refrigeration system provides chilled water to satisfy thirst
- Fill rate is 1.1 GPM
- Green Tickerâ„¢ informs user of number of 20 oz. plastic water bottles saved from waste
- Laminar flow provides clean fill with minimal splash
- Silver ion antimicrobial protection on key plastic components to inhibit the growth of mold and mildew
- Real drain system eliminates standing water
- Flexi-Guard bubbler provides a flexible antimicrobial mouth guard to protect against injury and microorganisms
- Rated for indoor use
Unit shall include electric water cooler with bottle filling station. EZS8WS shall deliver 8 gph of 50 deg F drinking water at 90 deg F ambient and 80 deg F inlet water. EZSDWS shall deliver non-chilled drinking water. Units shall have push bar activation. Bottle filling unit shall include an electronic sensor for touchless activation with auto 20 sec shut-off timer. Shall include Green Tickerâ„¢ displaying count of plastic bottles saved from waste. Bottle filler shall provide 1.1-1.5 gpm flow rate with laminar flow to minimize splashing. Shall include integrated silver ion anti-microbial protection in key areas. Unit shall meet ADA guidelines. Unit shall be lead free design which is certified to NSF/ANSI 61 and 372 and meets Federal and State low-lead requirements. Unit shall be certified to UL399 and CAN/CSA 22.2 No. 120.
| Type | Refill Station & Drinking Fountain Combo |
| Mounting Type | Wall |
| Chilling Option | Refrigerated |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Dimensions | 17-7/8 in W x 19 in D x 39-1/16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Electrical Ratings | 115 V AC 60 Hz 370 W |
| Finish | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Operation | Sensor |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 28.6875 in |
| Package Height | 25 in |
| UNSPSC | 48101700 |
| Package Length | 24 in |
| Item Width | 19 in |
| Item Length | 18.375 in |
| Country of Origin | US |
| Item Height | 39.0625 in |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902745893 |
| Manufacturer Part Number | EZS8WSSK |
Water Cooler (EZS8WSS), Bottle Filler (EZWSR)
1 Year Limited
ADA Compliant and ICC A117.1|ASME A112.19.3/CSA B45.4|CAN/CSA C22.2# 120|NSF/ANSI 61|372 (Lead Free)|UL 399 Listed
For Indoor Use Only
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Elkay®ezH2O Bottle Filling Station with Single ADA Cooler Non-Filtered Refrigerated Stainless

