3-1/2 in Drain Fitting, Deep Strainer Basket, Brushed Stainless Steel
PartELKLKDD
MFGLKDD
Description
Elkay® Deep Strainer Basket and Brass Tailpiece, Stainless Steel, Brushed, 4-1/2 in L x 4-1/2 in W x 5-1/2 in H, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Designed to fit 3-1/2" (89mm) drain opening with an overall flange size of 4-1/2" (114mm)
- BRUSHED FINISH: Brushed stainless steel makes for an eye-catching, textured finish that coordinates well with most sinks
- EXTRA DEEP STRAINER BASKET: Removable basket is 2-1/4" deep to catch food scraps. Handle allows for easy removal and minimizes contact with scraps
- DRAIN COVER: Durable stainless steel cover fits securely into drain opening to fill sink with water for soaking dishes and cleaning household items
Elkay sink accessories are designed to fit perfectly and coordinate with your Elkay sink. From color matched drains to custom-sized stainless steel sink grids and wood cutting boards, we have what you need. Our accessories make the time at your kitchen, prep, bar or laundry sink more convenient, efficient and effortless.
| Type | Drain |
| Color Family | Stainless |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Brushed Stainless Steel |
| Dimensions | 4-1/2 in L x 4-1/2 in W x 5-1/2 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Brushed |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 4.75 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 4.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902107264 |
| Manufacturer Part Number | LKDD |
ASME A112.18.2|CSA B125.2
Residential/Multi-Family
Price/Availability Accessible On Login

Elkay®3-1/2 in Drain Fitting, Deep Strainer Basket, Brushed Stainless Steel

