Straight Stub Out, 1/2 in, PEX, Plastic
PartEVOCSO1269
MFGK25813WP
Description
Sharkbite®, K25813WP, Stub-Out, Fitting, Fitting/Connector: 90 deg Elbow, 1/2 in Nominal, 33 to 200 deg F, Plastic/Copper, 6 in L Dimensions
Notice
Price/Availability Accessible On Login- STUB OUTS ARE NOT WARRANTED FOR USE AS AN AIR CHAMBER
- Green visual indicator shows PEX pipe is inserted to the proper depth
- Approved for behind-the-wall applications with no access panels
Copper stub-out with integrated cap allows for easy installation during rough-in and immediate pressure testing. Brass machines to PEX dimensions allow for the EvoPEX elbow to connect to the stub-out. Simply cut the bullet and attach the necessary supply stop to finish the installation. Green visual indicator lets you know when PEX tubing is inserted to the proper depth and reduces the risk of installation errors. Available with and without bracket.
| Fitting/Connector Type | Stub Out |
| Type | Straight |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Material | Plastic |
| End Style | PEX |
| Dimensions | 6 in L |
| Height | 0.80 in |
| Length | 6.30 in |
| Temperature Rating | 33 to 200 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 1.95 in |
| Package Height | 0.93 in |
| Package Length | 6.9 in |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285050181 |
| Manufacturer Part Number | K25813WP |
25 Years
ASSE 1061|ASTM F877-2011|CSA B137.5|ASTM E84|CAN/ULC S102.2|ASTM E119
For behind-the-wall applications with no access panels
Videos
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login- STUB OUTS ARE NOT WARRANTED FOR USE AS AN AIR CHAMBER

Sharkbite®Straight Stub Out, 1/2 in, PEX, Plastic

