Outdoor Mini Split, 8.5 HSPF, 21.5 Kbtu/hr Heating, 17.8 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 16 SEER, 10.9 EER
PartFJSAOU18RLX
MFGAOU18RLX
Description
Fujitsu Halcyonâ„¢ Outdoor Inverter Driven Heat Pump, Single-Room Mini-Split, 18000 Btu/hr Nominal, 21500 Btu/hr Heating, 17800 Btu/hr Cooling, 208/230 V AC, 2.25/1.63 kW, 1 ph, 60 Hz Power Source, High 459 cfm/Medium 383 cfm/Low 324 cfm Cooling/Heating, 10.9 EER, 16 SEER, 8.5 HSPF, Twin Rotary Compressor, R-410A Refrigerant, 1/2 in Suction Line, 1/4 in Discharge Line, 20 A Fuse, 0 to 115 deg F Cooling/14 to 75 deg F Heating, High 42 dB/Medium 39 dB/Low 36 dB Cooling, High 40 dB/Medium 38 dB/Low 36 dB Heating Sound Level, 165 ft Maximum Piping Length, Universal Floor/Ceiling Mounting, Steel, Beige, 35-7/16 in W x 13 in D x 22-11/16 in H Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Universal comfort
- Inverter technology
- 4-way auto louver for balanced comfort
- Smart system - auto mode
- Humidity control
- Fresh air intake
- Auto restart/reset - following a power failure, systems will automatically restart in the same operating mode as before, once power has been restored
- Auto changeover - automatically alternates between heating or cooling if the room temperature falls 4 deg F below the set temperature when cooling or rises 4 deg F above set temperature when heating
- High ceiling mode - temperature at the top of a high ceiling room may be warmer than the space occupied this mode adjusts for this difference
- Cold prevention - indoor coil will warm prior to fan operating, preventing cold air during heating mode
- Low ambient cooling - can operate in cooling mode even when outdoor ambient is 0 deg F, 14 deg F or 32 deg F, depending on model, without modification, operation outside of factory specification is not recommended
- Sleep timer - automatically adjusts the temperature while you sleep to make you more comfortable
- 24 hr timer - allows for one on/off cycle during a 24 hr period
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| HSPF Rating | 8.5 |
| SEER Rating | 16 |
| EER Rating | 10.9 |
| Heating Capacity | 21.5 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 17.8 Kbtu/hr |
| Color | Beige |
| Compressor Type | Twin Rotary |
| Dimensions | 35-7/16 in W x 13 in D x 22-11/16 in H |
| Discharge Line Size | 1/4 in |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | High 459 cfm/Medium 383 cfm/Low 324 cfm Cooling/Heating |
| Fuse Size | 20 A |
| Material | Steel |
| Maximum Piping Length | 165 ft |
| Mounting Type | Universal Floor/Ceiling |
| Nominal Capacity | 18000 Btu/hr |
| Power Source | 208/230 V AC, 2.25/1.63 kW, 1 ph, 60 Hz |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Sound Level | High 42 dB/Medium 39 dB/Low 36 dB Cooling, High 40 dB/Medium 38 dB/Low 36 dB Heating |
| Suction Line Size | 1/2 in |
| Temperature Rating | 0 to 115 deg F Cooling/14 to 75 deg F Heating |
| Type | Single-Room Mini-Split |
| Brand | Fujitsu |
| Package Width | 42.13 in |
| Package Height | 38.19 in |
| UNSPSC | 40101806 |
| Package Length | 17.13 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | AOU18RLX |
2 Years on Parts/6 Years on Compressor
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

FujitsuOutdoor Mini Split, 8.5 HSPF, 21.5 Kbtu/hr Heating, 17.8 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 16 SEER, 10.9 EER

