Outdoor Mini Split, 10.4 HSPF, 21.6 Kbtu/hr Heating, 18 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 20 SEER, 13.3 EER
PartFJSAOU18RLXFWH
MFGAOU18RLXFWH
Description
Fujitsu Halcyon™ Outdoor Inverter Driven Heat Pump, Single-Room Mini-Split, Series: RLF/RLX, 18000 Btu/hr Nominal, 25600 Btu/hr Heating, 18000 Btu/hr Cooling, 208/230 V AC, 1.35/1.75 kW, 1 ph, 60 Hz Power Source, High 541 cfm/Medium 435 cfm/Low 365 cfm Cooling/Heating, 13.3 EER, 20 SEER, 10.4 HSPF, Rotary Compressor, R-410A Refrigerant, 5/8 in Suction Line, 3/8 in Discharge Line, 20 A Fuse, -5 to 115 deg F Cooling/-15 to 75 deg F Heating, High 43 dB/Medium 37 dB/Low 33 dB Cooling, High 44 dB/Medium 37 dB/Low 33 dB Heating Sound Level, 164 ft Maximum Piping Length, Wall Mounting, Stainless Steel, Beige, 35-7/16 in W x 13 in D x 32-11/16 in H Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Sets room temperature to 50°F, keeping temperatures above freezing and reducing power consumption.
- Automatically alternates between heating or cooling if the room temperature falls 4˚F below the set temperature when cooling or rises 4˚F above set temperature when heating.
- Redirects airflow automatically with up/down and left/right motion.
- An extra quiet fan speed to make sure you are not disturbed.
- Automatically adjusts the temperature while you sleep to make you more comfortable.
- Dust, mold spores and microorganisms are absorbed onto the filter by static electricity and growth is inhibited. 3 - 12 month life expectancy.
- Deodorizes by decomposing absorbed odors using the oxidizing and reducing effects of ions generated by fine ceramic particles. 3 year lifeexpectancy. Wash to restore surface action.
- Can operate in cooling mode with outdoor temperatures down to -5°F. Cooling performance beyond published temperature ratings is not guaranteed.
- Prevents condensate from freezing on the outdoor unit.
- Long piping lengths between equipment offers flexible outdoor unit location options.
Thermostat setting automatically changes according to the temperature to avoid unnecessary cooling and heating.
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| HSPF Rating | 10.4 |
| SEER Rating | 20 |
| EER Rating | 13.3 |
| Heating Capacity | 21.6 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 18 Kbtu/hr |
| Color | Beige |
| Compressor Type | Rotary |
| Dimensions | 35-7/16 in W x 13 in D x 32-11/16 in H |
| Discharge Line Size | 3/8 in |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | High 541 cfm/Medium 435 cfm/Low 365 cfm Cooling/Heating |
| Fuse Size | 20 A |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Piping Length | 164 ft |
| Mounting Type | Wall |
| Nominal Capacity | 18000 Btu/hr |
| Power Source | 208/230 V AC, 1.35/1.75 kW, 1 ph, 60 Hz |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Series | RLF/RLX |
| Sound Level | High 43 dB/Medium 37 dB/Low 33 dB Cooling, High 44 dB/Medium 37 dB/Low 33 dB Heating |
| Suction Line Size | 5/8 in |
| Temperature Rating | -5 to 115 deg F Cooling/-15 to 75 deg F Heating |
| Type | Single-Room Mini-Split |
| Brand | Fujitsu |
| Package Width | 17.5 in |
| Package Height | 38.25 in |
| UNSPSC | 40101806 |
| Package Length | 41.25 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | AOU18RLXFWH |
5 Years on Parts/7 Years on Compressor
EnergyStar® Certified
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

FujitsuOutdoor Mini Split, 10.4 HSPF, 21.6 Kbtu/hr Heating, 18 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 20 SEER, 13.3 EER

