Outdoor Mini Split, 11.1 HSPF, 10.9 Kbtu/hr Heating, 9 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 21.3 SEER, 12.5 EER
PartFJSAOUH09LEAS1
MFGAOUH09LEAS1
Description
Airstage, AOUH09LEAS1, Split Terminal Heat Pump, Series: STHP, 9000 Btu/hr Nominal, 10900 Btu/hr Heating, 9000 Btu/hr Cooling, 208 to 230 V, 1 ph, 60 Hz Power Source, 265, 353, 453 cfm Flow Rate, 12.5 EER, 21.3 SEER, 11.1 HSPF, R-410A Refrigerant, 33, 38, 43 dBA Sound Level, 14-5/16 in H x 19-11/16 in W x 19-5/16 in D Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
Documentation
- Sets room temperature to 50°F, keeping temperatures above freezing and reducing power consumption.
- Automatically alternates between heating or cooling if the room temperature falls 4˚F below the set temperature when cooling or rises 4˚F above set temperature when heating.
- Redirects airflow automatically with seven position up and down motion which can be set to auto swing.
- 20 minutes of continuous operation at maximum airflow and maximum compressor speed. Rapid cooling and heating makes the room comfortable quickly.
- An extra quiet fan speed to make sure you are not disturbed.
- Allows for one on/off cycle during a 24 hour period.
- Dust, mold spores and microorganisms are absorbed onto the filter by static electricity and growth is inhibited. 3 - 12 month life expectancy.
- Deodorizes by decomposing absorbed odors using the oxidizing and reducing effects of ions generated by fine ceramic particles. 3 year lifeexpectancy. Wash to restore surface action.
- Interlock system with 3rd party device such as humidifier, exhaust fan, door switch...etc.
- Ability to connect up to 16 identical style indoor units to one wired remote.
Significant energy savings. Up to 58% reduction in eletricity costs. This STHP (Split Terminal Heat Pump) is the ideal replacement for PTAC systems.
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| HSPF Rating | 11.1 |
| SEER Rating | 21.3 |
| EER Rating | 12.5 |
| Heating Capacity | 10.9 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 9 Kbtu/hr |
| Dimensions | 14-5/16 in H x 19-11/16 in W x 19-5/16 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 265, 353, 453 cfm |
| Nominal Capacity | 9000 Btu/hr |
| Power Source | 208 to 230 V, 1 ph, 60 Hz |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Series | STHP |
| Sound Level | 33, 38, 43 dBA |
| Brand | Airstage |
| Package Width | 26 in |
| Package Height | 19 in |
| Package Length | 24 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | AOUH09LEAS1 |
Handheld remote control
7 Years Compressor/5 Years Parts
AHRI Certified|ISO9001|ISO14001|cETLus Listed|ASTM B117|RoHS Compliant|Energy Star Compliant|California 2022 Title 24 requirements
For Residential and Light Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
Documentation

AirstageOutdoor Mini Split, 11.1 HSPF, 10.9 Kbtu/hr Heating, 9 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 21.3 SEER, 12.5 EER

