Outdoor Mini Split, 11.6 HSPF, 16 Kbtu/hr Heating, 12 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 20.8 SEER, 12.5 EER
PartFJSAOUH12LMBS1
MFGAOUH12LMBS1
Description
Airstage, AOUH12LMBS1, Condensing Unit, Series: H-Series, 230 V, R-410A Refrigerant, 24 in H x 37 in W x 14.75 in L Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Sets room temperature to 50°F, keeping temperatures above freezing and reducing power consumption.
- Automatically alternates between heating or cooling if the room temperature falls 4˚F below the set temperature when cooling or rises 4˚F above set temperature when heating.
- Redirects airflow automatically with seven position up and down motion which can be set to auto swing.
- This mode gives priority to reducing the level of humidity in the room, in conjunction with lowering the temperature.
- An extra quiet fan speed to make sure you are not disturbed.
- Allows for one on/off cycle during a 24 hour period.
- Dust, mold spores and microorganisms are absorbed onto the filter by static electricity and growth is inhibited. 3 - 12 month life expectancy.
- Deodorizes by decomposing absorbed odors using the oxidizing and reducing effects of ions generated by fine ceramic particles. 3 year lifeexpectancy. Wash to restore surface action.
- Clear hydrophylic treatment added to the outdoor unit’s heat exchanger improves corrosion resistance.
- Ability to connect up to 16 identical style indoor units to one wired remote.
Large cross-flow fan- New and improved fan design that delivers high performance with lower energy consumption and whisper-quiet operation with sounds pressure levels as low as 19dB(A)
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| HSPF Rating | 11.6 |
| SEER Rating | 20.8 |
| EER Rating | 12.5 |
| Heating Capacity | 16 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 12 Kbtu/hr |
| Dimensions | 24 in H x 37 in W x 14.75 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Series | H-Series |
| Brand | Airstage |
| Package Width | 14.75 in |
| Package Height | 23.69 in |
| Package Length | 37 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | AOUH12LMBS1 |
Handheld remote control
7 Years Compressor/5 Years Parts
AHRI Certified|ISO9001|ISO14001|cETLus Listed|ASTM B117|RoHS Compliant|Energy Star Compliant|California 2022 Title 24 requirements
For Residential and Light Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

AirstageOutdoor Mini Split, 11.6 HSPF, 16 Kbtu/hr Heating, 12 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 20.8 SEER, 12.5 EER

