ASUA Indoor VRF System, 13.5 Kbtu/hr Heating, 12 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 1 ph
PartFJSASUA12TLAV2
MFGASUA12TLAV2
Description
Airstage, ASUA12TLAV2, Indoor Unit, Compact, Series: ASUA, 12000 Btu/hr Nominal, 13500 Btu/hr Heating, 12000 Btu/hr Cooling, 208 to 230 V, 1 ph, 60 Hz Power Source, 277, 330, 406 cfm Flow Rate, 30, 35, 40 dBA Sound Level, Wall Mounting, 10-5/16 in H x 33-1/16 in W x 8 in D Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Delivers exceptional heating and cooling performance while maintaining a sleek, space-saving design for versatile installation.
- Improve air quality by neutralizing odors and reducing airborne pollutants.
- Detects occupancy and adjusts operation to save energy when the room is unoccupied (RNRUZ* controller required).
- Adjust airflow direction automatically, ensuring even temperature distribution and enhanced comfort.
- Keeps energy consumption low, helping you stay comfortable while reducing utility costs.
- Designed for 2-wire remotes, ensuring simplified installation and reliable control.
- 10 year Extended Warranty on parts and compressor.
The Compact Wall Mount system provides efficient heating and cooling in a streamlined design. It offers reliable performance, easy installation, and straightforward operation.
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Heating Capacity | 13.5 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 12 Kbtu/hr |
| Series | ASUA |
| Dimensions | 10-5/16 in H x 33-1/16 in W x 8 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 277, 330, 406 cfm |
| Mounting Type | Wall |
| Nominal Capacity | 12000 Btu/hr |
| Power Source | 208 to 230 V, 1 ph, 60 Hz |
| Sound Level | 30, 35, 40 dBA |
| Type | Compact |
| Brand | Airstage |
| Item Width | 13.12 in |
| Item Length | 10.62 in |
| Country of Origin | CN |
| Item Height | 13.75 in |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | ASUA12TLAV2 |
Handheld remote control
7 Years Compressor/5 Years Parts
AHRI Certified|ISO9001|ISO14001|cETLus Listed|ASTM B117|RoHS Compliant|Energy Star Compliant|California 2022 Title 24 requirements
For Residential and Light Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

AirstageASUA Indoor VRF System, 13.5 Kbtu/hr Heating, 12 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 1 ph

