ASUA Indoor VRF System, 38 Kbtu/hr Heating, 36 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 1 ph
PartFJSASUA36TLAV2
MFGASUA36TLAV2
Description
Airstage, ASUA36TLAV2, Indoor Unit, Compact, Series: ASUA, 36000 Btu/hr Nominal, 38000 Btu/hr Heating, 36000 Btu/hr Cooling, 208 to 230 V, 1 ph, 60 Hz Power Source, 524, 659, 954 cfm Flow Rate, 39, 47, 55 dBA Sound Level, Wall Mounting, 13-3/8 in H x 45-1/4 in W x 11 in D Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Delivers high-capacity heating and cooling while maintaining a space-saving, streamlined footprint.
- Improve air quality by neutralizing odors and reducing airborne pollutants.
- Adjust airflow direction automatically, ensuring even temperature distribution and enhanced comfort.
- Keeps energy consumption low, helping you stay comfortable while reducing utility costs.
- Designed for 2-wire remotes, ensuring simplified installation and reliable control.
- 10 year Extended Warranty on parts and compressor.
The Wall Mount system provides high-capacity heating and cooling with a durable, streamlined design. Engineered for efficiency and consistent performance, it offers reliable comfort with easy installation and intuitive operation.
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Heating Capacity | 38 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 36 Kbtu/hr |
| Series | ASUA |
| Dimensions | 13-3/8 in H x 45-1/4 in W x 11 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 524, 659, 954 cfm |
| Mounting Type | Wall |
| Nominal Capacity | 36000 Btu/hr |
| Power Source | 208 to 230 V, 1 ph, 60 Hz |
| Sound Level | 39, 47, 55 dBA |
| Type | Compact |
| Brand | Airstage |
| Item Width | 18 in |
| Item Length | 50 in |
| Country of Origin | TH |
| Item Height | 16 in |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | ASUA36TLAV2 |
Handheld remote control
7 Years Compressor/5 Years Parts
AHRI Certified|ISO9001|ISO14001|cETLus Listed|ASTM B117|RoHS Compliant|Energy Star Compliant|California 2022 Title 24 requirements
For Residential and Light Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

AirstageASUA Indoor VRF System, 38 Kbtu/hr Heating, 36 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 1 ph

