Indoor Mini Split, 47 Kbtu/hr Heating, 42 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC
PartFJSAUU42RGLX
MFGAUU42RGLx
Description
Fujitsu AUU42RGLx Indoor Mini Split, 47 Kbtu/hr Heating, 42 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- 360˚ circular flow ensures even air distribution throughout the room for consistent comfort.
- Adjustable louver swing allows for customized airflow direction.
- Flexible airflow settings provide optimal climate control for various room layouts.
- 7mm high-density heat exchanger enhances efficiency and performance.
- Grille available in White (UTG-GCGF) or Black (UTG-LCGVCB), sold separately.
- Extended connectivity with support for third-party interface options
- Compatible with BACnet and Modbus protocols for seamless integration with building management and Home Automation Systems
Experience unparalleled comfort with our innovative ceiling cassette, designed to provide even and customizable airflow for every space. Its advanced system ensures consistent temperature control, enhancing both efficiency and performance for a variety of room layouts.
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| HSPF Rating | 10.5 |
| SEER Rating | 17.8 |
| EER Rating | 11.5 |
| Heating Capacity | 47 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 42 Kbtu/hr |
| Temperature Rating | -5 to 115 Cooling/ -5 to 75 Heating deg F |
| Brand | Fujitsu |
| Package Width | 37.38 in |
| Package Height | 13.38 in |
| Package Length | 37.81 in |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | AUU42RGLx |
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

FujitsuIndoor Mini Split, 47 Kbtu/hr Heating, 42 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC

