Yoke Bar, 1 in, Meter Thread x Meter Thread, Cast Iron
PartFORY504
MFGY504
Description
FORD Yoke Bar, Series: 500, 1 in Meter, 14-7/8 in Length, Cast Gray Iron, Black Epoxy Coated
Price/Availability Accessible On Login
- Cradle positions the meter in line with end connections for one hand installation
| Fitting/Connector Type | Yoke Bar |
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | Meter Thread x Meter Thread |
| Material | Cast Iron |
| Finish | Black Epoxy Coated |
| Length | 14-7/8 in |
| Meter Size | 1 in |
| Series | 500 |
| Brand | FORD |
| UNSPSC | 40141616 |
| Manufacturer | Ford Meter Box |
| Manufacturer Part Number | Y504 |
1 Year
ASTM A48 Class 25|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

FORDYoke Bar, 1 in, Meter Thread x Meter Thread, Cast Iron

