Cube Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 22-3/4 x 17-3/4 in, 9 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Satin
PartFRACUX11021
MFGCUX11021
Description
FRANKE, CUX11021, Kitchen Sink, Cube Collection, Rectangular Shape, 21-1/4 in Bowl Length, 16-1/8 in Bowl Width, 9 in Bowl Depth, 1 Bowls, 22-3/4 in L x 17-3/4 in W Overall, Undermount Mounting, 18 ga Stainless Steel, Pearl
Price/Availability Accessible On Login
The new Cube family of handcrafted undermount sinks combines Swiss engineering with sleek, minimalist design. Available in single- and double-bowl styles, the sinks feature a smooth bowl design with a clean look, an easy-to-clean pearl finish and sound dampening pads.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 22 to 23-15/16 in |
| Overall Width Range | 17 to 17-15/16 in |
| Bowl Depth | 9 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Collection | Cube |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 21-1/4 in |
| Bowl Width | 16-1/8 in |
| Overall Dimensions | 22-3/4 in L x 17-3/4 in W |
| Overall Length | 22-3/4 in |
| Overall Width | 17-3/4 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | FRANKE |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | 122.0371.980 |
| Manufacturer | Franke |
| UPC | 7612981653330 |
| Manufacturer Part Number | CUX11021 |
Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

FRANKECube Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 22-3/4 x 17-3/4 in, 9 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Satin

