Gas Central Furnace, 3 ton, 60 Kbtu/hr, Upflow/Horizontal, 97% AFUE
PartGECNF97X060V3B
MFGNF97X060V3B
Description
GE Appliances NF97X060V3B Gas Central Furnace, 3 ton, 60 Kbtu/hr, Upflow/Horizontal, 97% AFUE
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
| Type | Gas |
| Air Flow Type | Upflow/Horizontal |
| Nominal Capacity | 3 ton |
| AFUE Rating | 97 % |
| Heating Capacity | 60 Kbtu/hr |
| Motor Type | Variable Speed |
| Stages Heat | 2 |
| Ultra Low NOx | Yes |
| Brand | GE Appliances |
| Package Width | 21 in |
| Package Height | 35 in |
| Package Length | 33 in |
| Item Width | 17.5 in |
| Item Length | 28.5 in |
| Country of Origin | US |
| Item Height | 33 in |
| Manufacturer | General Electric |
| UPC | 066255157496 |
| Manufacturer Part Number | NF97X060V3B |
5 year limited warranty on parts and compressor. 10 year limited warranty on parts and compressor with registration
Ducted HVAC
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

GE AppliancesGas Central Furnace, 3 ton, 60 Kbtu/hr, Upflow/Horizontal, 97% AFUE

