Burr Ridge™ Top/Pedestal Mount Lavatory Sink, 24 x 20 x 8-3/8 in, Single Hole, Vitreous China, White
PartGER12512
MFGG0012512
Description
Gerber® Pedestal Top Sink, Burr Ridge™, 23-7/8 in Width, 8-3/8 in Height, Rectangular Sink Shape, 12-1/2 in Depth of Bowl, Vitreous China, White, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Curved rectangular shaped basin
- Concealed front overflow
- Rear-oriented drain hole location for ease of drain installation
- Faucet and drain sold separately
- Available in Single Hole, 4 inCC and 8 inCC
| Type | Top/Pedestal |
| Collection | Burr Ridge™ |
| Overall Length Range | 23 to 24-7/8 in |
| Overall Width Range | 19 to 20-7/8 in |
| Bowl Depth | 8-3/8 in |
| Color Family | White |
| Hole Type | Single Hole |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 24 in |
| Overall Width | 20 in |
| Color | White |
| Depth of Bowl | 12-1/2 |
| Domestic/Import | Import |
| Height | 8-3/8 in |
| Sink Shape | Rectangular |
| Width | 23-7/8 in |
| Brand | Gerber® |
| Package Width | 10.04 in |
| Package Height | 22.17 in |
| UNSPSC | 30181500 |
| Package Length | 24.41 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Gerber Plumbing Fixtures |
| UPC | 671052635139 |
| Manufacturer Part Number | G0012512 |
Limited Lifetime
ASME A112.19.2|cUPC Listed
Price/Availability Accessible On Login

Gerber®Burr Ridge™ Top/Pedestal Mount Lavatory Sink, 24 x 20 x 8-3/8 in, Single Hole, Vitreous China, White

